Suwnice, wciągniki i wciągarki ogólnego i specjalnego przeznaczenia,  hakowy – sygnalista

Tematyka szkolenia:
wiadomości o dozorze technicznym,
ogólne wiadomości o suwnicach,
maszynoznawstwo specjalistyczne: budowa, eksploatacja,
obowiązki operatora suwnic przed rozpoczęciem, w trakcie i po zakończeniu pracy,
bezpieczeństwo i higiena pracy,

zajęcia praktyczne na danym typie suwnic

Egzamin i certyfikat
Szkolenie kandydatów do obsługi odbywa się w formie kursu. Kurs na operatora suwnicy składa się z wykładów i części praktycznej, kończy się egzaminem państwowym, zdawanym przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Egzamin teoretyczny trwa 30 minut, składa się z 15 pytań  ( test a, b, c, d). Aby uzyskać wynik pozytywny należy odpowiedzieć prawidłowo na min. 11 z 15 pytań.  Po zaliczeniu części pisemnej prowadzona jest część praktyczna egzaminu w zakresie obsługi urządzenia. Po zdaniu egzaminu teoretycznego i praktycznego kursant otrzymuje świadectwo kwalifikacyjne wydane przez Urząd Dozoru Technicznego.
 
Szkolenia obejmują kategorie uprawnień:
  • operator suwnicy ogólnego przeznaczenia, okres ważności – 10 lat.
  • operator suwnicy ogólnego i specjalnego przeznaczenia, okres ważności – 5 lat.
Zdając egzamin z obsługi suwnic nabywamy również uprawnienia na wciągniki i wciągarki.
Zgodnie § 7. 1. Przedłużenie okresu ważności zaświadczenia kwalifikacyjnego następuje na pisemny wniosek osób, o których mowa w art. 22 ust. 3 ustawy, złożony w postaci papierowej lub elektronicznej do jednostki dozoru technicznego, która wydała zaświadczenie. Przedłużenie okresu ważności zaświadczenia kwalifikacyjnego następuje poprzez wydanie nowego zaświadczenia kwalifikacyjnego.
 
Prace na stanowisku hakowego – sygnalisty są związane z transportem ładunków za pomocą żurawi, suwnic i innych urządzeń dźwignicowych.