Spawanie metodą TIG 141 to proces spawania łukowego elektrodą nietopliwą – wolframową – w osłonie gazów obojętnych. W procesie spawania metodą TIG w osłonie gazów koniec elektrody wolframowej, strefa jarzenia łuku i dodawane spoiwo są otoczone gazem osłonowym. Gaz osłonowy dostarczany jest w sposób ciągły do strefy jarzenia łuku zabezpieczając jeziorko ciekłego metalu, końcówkę elektrody wolframowej przed działaniem tlenu i azotu z powietrza atmosferycznego. Osłonę gazową w spawaniu metodą TIG pełni przede wszystkim argon (Ar), ale dodaje się również inne gazy hel (He) oraz wodór (H).
Metodą tą spawa się prądem stałym prawie wszystkie gatunki stali o szerokim zakresie grubości. Często stosowany do spawania cienkich blach, rur cienkościennych o małych średnicach, takich jak te stosowane w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym jak również przemyśle spożywczym i chemicznym. W szczególności stosowana jest wszędzie tam, gdzie wymagane jest uzyskanie wysokiej jakości i czystości oraz wytrzymałości spoin. Główną zaletą spawania wolframem gazowym (spawanie nietopliwą elektrodą wolframową w osłonie gazów obojętnych, takich jak argon, hel lub ich mieszanki) jest to, że praktycznie nie ma odprysków, a opary spawalnicze i ciepło są niskie. Podczas spawania nie powstają praktycznie żadne odpryski, tworzy się na spoinie bardzo znikoma ilość żużla, przez co spoina nie wymaga prawie w ogóle obróbki po spawaniu.
Metoda TIG jest również wykorzystywana do spawania aluminium.
Spawanie TIG aluminium to proces, w którym używany jest łuk elektryczny między elektrodą wolframową a materiałem, który ma być połączony.
Metoda TIG umożliwia dokładne spawanie aluminium, co jest szczególnie ważne, gdy mamy do czynienia z materiałami o wysokiej jakości estetycznej i trwałości. Za pomocą tej metody można uzyskać mocne, wytrzymałe i estetyczne połączenia, a także kontrolować głębokość wtopienia i jakość spoiny.
Szkolenia w zakresie metody spawania TIG 141:
- Moduł I: Kurs spawania blach i rur spoinami pachwinowymi metodą TIG (141)
- Moduł II: Kurs spawania blach spoinami czołowymi metodą TIG (141)
- Moduł III: Kurs spawania rur spoinami czołowymi metodą TIG (141)
Spawane materiały: stal niestopowa (czarna), stal stopowa (stal nierdzewna), aluminium i jego stopy